Vypravěčka

17. únor 2015 | 14.46 | rubrika: Jodi Picoult

Sage pochází z rodiny s židovskými kořeny a její babička přežila holocaust. Ona sama se snaží vyrovnat s jiným traumatem – se smrtí matky. Na skupinové terapii se seznamuje s devadesátníkem Josefem Weberem. Při jednom z jejich rozhovorů ji tento muž, kterého si všichni v jeho okolí váží a mají ho rádi, požádá, aby mu pomohla spáchat sebevraždu. Tíží ho svědomí, přirozenou smrtí se mu však zemřít nedaří. Aby Sage přesvědčil, vzpomíná na své působení v SS i koncentračních táborech. Po dlouhém zvažování Sage kontaktuje úřad pro vyšetřování nacistických zločinů a podaří se jí přesvědčit babičku, aby jí i ona vyprávěla o svém mládí. Zděšeně naslouchá, co všechno zažila v polském ghettu, v Osvětimi i později na útěku. Je možné, že se s Josefem Weberem setkala a může ho usvědčit? A kdyby Sage vyhověla přání starého muže – byla by to vražda, nebo vykonání spravedlnosti na tyranovi?

První část mě moc nebavila, knížka je čtivá , ale bylo to takový mdlý.

Ovšem hned po tom co začal vyprávět "Josef" o svém životě hned to bylo zajímavější.

Ale ze všeho nejvíc mě dostalo vyprávění babičky jak žila v ghettu,Osvětimi,útěk,pochod smrti,hladovění atd. stránky jsem úplně "hltala" a konečně se pořádně začetla.

Moc jsem nechápala úryvky textu o upírovi,který vymýšlela Minka (babička) ale později mi přišel taky zajímavý a důležitý.

Myslím,že jsou důležité příběhy z 2.světové války. Připomínat,co se tenkrát dělo. Jaké hrůzy museli lidé zažít.

Ještě se mi nestalo ,aby mě rozbrečela smrt vedlejší postavy, je to dost emotivní kniha.

Po dočtení jsem si pořád ještě probírala celkový děj a názor na knihu.

Určitě ji doporučuju.

Na konci knihy je odhalení kdo to vlastně Josef byl, jednou mě to napadlo ,že by to mohl být on,nebudu prozrazovat ... ale i tak jsem byla svým způsobem překvapená.

Nejvíc mě překvapilo, jak jsem během čtení pořád měnila názor,zda by si Josef zasloužil pomoc s asistovanou smrtí nebo ne.

2015-02-17 13

5ab

komentáře (3) | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)